ستاد بحران شهرستان آبادان تشکیل جلسه داد:

تشریح اقدامات پیشگیرانه توسط فرماندار ویژه آبادان برای فصل بارشی جدید

دکتر سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان در نشست ستاد بحران شهرستان ضمن تشریح اقدامات پیشگیرانه ی لازم جهت مواجه با فصل بارشی جدید از تمام دستگاههای اجرایی و خدمات رسان شهرستان خواست مثل سال گذشته با همکاری و هم افزایی نسبت به برطرف کردن نقاط ضعف شهرستان در کنار ستاد بحران باشند.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری ویژه آبادان موسوی با اشاره به قدردانی استاندار خوزستان از مجموعه ی شهرستان در خصوص جلوگیری از ورود سیلاب سال گذشته به شهرستان گفت:قطعا در زمانی مناسب از تمام عزیزانی که در این راه کنار ما بودند تقدیر خواهیم کرد.سیل سال گذشته اگر حوادث تلخ،ناملایمات و تلخی هایی داشت، در کنارش برای ما تجربه ای خوب بود.این وقت را داشتیم با توجه به اینکه سیل از بالا دست شروع شده بود و زمان مناسبی برای مقابله با آن به واسطه دوری آبادان از سدها وجود داشت بتوانیم با برنامه ریزی لازم نقاط پر خطر را مهار کنیم.اگر غیر از این بود چه از سمت اروند رود و طغیان آن به سمت اروندکنار و چه از سمت سیلاب بالادست دچار مشکل و خسارت می شدیم.

وی گفت:در همین خصوص توانستیم با استفاده از امکانات دستگاهها بدون هزینه، سیل بندها را افزایش دهیم یا برخی از آنها را مقاوم سازی کنیم.آمار ما در خصوص سیل بندها در سطح استان سیل بی نطیر بود.

موسوی تاکید کرد:امسال لازم است به واسطه گزارشهای هواشناسی ،تذکرات ستاد بحران استان و گزارشات امنیتی و اجتماعی کارهای پیشگیرانه را جهت مقابله با هرگونه حوادثی به صورت جدی دنبال کنیم.

موسوی تصریح کرد:برای سالی که پیش رو داریم  بواسطه ی اینکه وقت کافی برای برنامه ریزی وجود دارد و می توانیم در اسرع وقت برخی از ضعفای سال گذشته را پوشش دهیم ،کوچکترین غفلتی قابل توجیه نیست.نباید شرایطی را ایجاد کنیم که مورد مواخذه قرار بگیریم.همه باید بر اساس وظایف و اختیارات حوزه فعالیتی خود وظایف محوله را به خوبی انجام دهند.

رئیس ستاد بحران شهرستان آبادان افزود:تمامی مصوبات ستاد بحران باید یک به یک و با جزئیات کامل اجرایی شود که اگر این اتفاق رخ دهد قطعا می توانیم هم برخی از کاستی ها را جبران می کنیم و هم به وضعیت روستاها سر و سامان می دهیم.

وی از جاده قفاص به عنوان یکی از مناطق حساس برای جلوگیری از ورود سیلاب یاد کرد و گفت:این جاده مهم از طرفی به زمینهای آزاد اطراف جاده آبادان- ماهشهر راه دارد و از طرفی به نخلستانهای آبادان،سلیچ،رودخانه بهمنشیر و در نهایت منازل مسکونی آن سمت رودخانه متصل است.قطعا یکی از جاهایی که باید روی آن تمرکز شود همین جاده است.

معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان در ادامه با تشریح اقدامات لازم وپیشگیرانه برای ورود به فصل بارشی جدید موارد لازم را به شرح ذیل  به حاضرین ابلاغ کرد.

۱-شناسایی نقاط پرخطر (این مورد باید توسط بخشداران به دهیاران ابلاغ شود و نتیجه کتبا به ستاد منعکس گردد.)

۲-شناسایی روستاهای در مسیر رودخانه ها

۳-ترمیم سیل بندها و کانالهایی که در راستای اقدامات احتیاطی احداث گردید.

۴-بررسی وضعیت سایت پسماند

۵-مرمت جاده ی امام علی(ع)

۶-اقدامات پیشگیرانه ی شرکت گاز در خصوص سایت این شرکت در جاده امام علی(ع)

۷-اقدامات پیشگیرانه ی صدا و سیما در سایت شهرک صنعتی

۸-اقدامات پیشگیرانه ی نیروگاه گازی آبادان

۹-اقدامات پیشگیرانه پلیس راه و همچنین مدیریت گیتهای سازمان منطقه آزاد

۱۰-اقدامات پیشگیرانه شرکت خطوط لوله

۱۱-لایروبی کالورتهای جاده های منتهی به آبادان

۱۲-بررسی وضعیت انهار سنتی رودخانه بهمنشیر

۱۳-بررسی و ساماندهی انهارتنگه ۱و۲و۳

۱۴-لوله گذاری دهانه ی انهاری که قابلیت کشتیرانی ندارند

۱۵-اقدامات احتیاطی برای انهاری که اطراف آن منازل مسکونی وجود دارد

۱۶-لایروبی انهار اصلی شهری و روستایی اروندکنار

۱۷-تقویت سیل بندهای جاده قفاص

۱۸-بررسی وضعیت چگونگی ذخیره آب پشت سیل بندها

۱۹-ترمیم سیل بندهای اطراف شهرک صنعتی و منازل مسکن مهر

۲۰-اقدامات لازم در خور جاده آبادان- ماهشهر(گود کردن کالورت ها)

۲۱-ایجاد بانک اطلاعات کلیه ماشین آلات موجود در شهرستان

۲۲-لزوم تمرکز بر مناطق آسیب پذیر کوی ملت،فیاضیه،اروندکنار،سلیچ،فرهنگیان،مسکن مهر و….

 

موارد فوق الذکر از مهمترین مصوباتی بود که توسط فرماندار ویژه شهرستان آبادان به اعضای ستاد بحران این شهرستان ابلاغ شد.

همچنین در این جلسه اعضای ستاد نظرات و موارد مربوطه به دستگاهها متبوع خود را جهت آمادگی هر چه بهتر مقابله با هرگونه حادثه غیر مترقبه مطرح کردند.

شایان ذکر است این نشست در راستای هماهنگی دستگاههای خدمات رسان در مواقع بروز حوادثی چون سیل و همچنین اقدامات پیشگیرانه در این حوزه با دستور دکتر سید زین العابدین موسوی معاون استاندار و فرماندار ویژه آبادان برگزار گردید.

 

 

۴۲۶

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *